26 listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień Ciasta.

Międzynarodowy Dzień Ciasta pochodzi ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, gdzie święto jest zwane jako Cake Day lub National Cake Day.

Mimo, że nie ma dokładnej daty rozpoczęcia obchodzenia Dnia Ciasta, wiemy całkiem sporo o historii ciasta.

Pierwsze placki z ziaren zbóż wypiekano już wiele setek lat przed naszą erą.

Dawniej ciasta doprawiano miodem – znalezionym bardzo dawno w starożytnej Grecji. Cukier natomiast dotarł do nas z Azji, gdzie trzcinę cukrową uprawiano już 1000 lat p.n.e. W Europie handel cukrem pochodzącym z Arabii rozpoczął się w XI wieku.

Zaś około XIII wieku zaczęto wytwarzać pierwsze pierniki i to dzięki odkrytym przez Marco Polo przyprawom takim jak: pieprz, cynamon, imbir i goździki.

W XV wieku uzyskano jasne gatunki mąki. W 1504 roku do Europy sprowadzono wanilię a 1550 roku kakao. W XVIII wieku pojawiły się drożdże a proszek do pieczenia wynaleziony został dopiero w XIX wieku przez niemieckiego aptekarza Augusta Oetkera.

Te wszystkie odkrycia doprowadziły do powstawania coraz to nowych rodzajów ciast, ciastek i innych wypieków.

Współczesne ciasta obejmują szeroką gamę produktów. Dziś zmienił się skład ciast, wygląd i smak, lecz jedno pozostało – ciasta cieszyły ludzkie podniebienia dawniej i cieszą dziś.

Uważamy, że najlepszą formą uczczenia Dnia Ciasta jest własnoręczne upieczenie choćby najprostszego ciasta. Uczniowie w naszej szkoły pod przewodnictwem nauczyciela w pracowni kulinarnej piekli ciasta i robili ciasteczka. Oto niektóre z nich 🙂