Edukacja uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym w naszej placówce odbywa się w oparciu o indywidualne programy edukacyjne konstruowane dla każdego ucznia, w klasach liczących od 6 do 8 uczniów ( a w przypadku sprzężonej niepełnosprawności od 2 do 4 uczniów), w warunkach zapewniających komfort psychiczny, poczucie bezpieczeństwa i akceptacji, nawiązywania pozytywnego kontaktu emocjonalnego nauczyciela z uczniem.
W edukacji stawiamy na takie umiejętności i wiadomości ucznia, aby mógł porozumiewać się z otoczeniem w najpełniejszy sposób, zdobył maksymalną niezależność życiową w zakresie zaspokajania podstawowych potrzeb, mógł uczestniczyć w różnych formach życia społecznego i kulturalnego na równi z innymi.
Na lekcjach WF uczniowie rozwijają sprawność fizyczną, uczą się gier zespołowych i poznają takie dyscypliny jak: tenis stołowy, piłka siatkowa i koszykówka. Uczą się działania zespołowego i przestrzegania zasad gier sportowych. Poznają też elementy aerobiku. Nieodłącznym elementem tych zajęć jest nauka jazdy na rowerze dwu- lub trójkołowym.
Rytmika to taniec, śpiew przy akompaniamencie pianina lub gitary, gra na instrumentach perkusyjnych, słuchanie różnych rodzajów muzyki oraz nauka relaksu przy odpowiednio dobranych utworach.
Zajęcia plastyczne dają szanse na rozwój wielu ukrytych talentów. Sprzyja temu różnorodność poznawanych technik – malowanie na szkle i drewnie, rysowanie tłustymi i suchymi pastelami, malowanie na jedwabiu, malowanie tuszem chińskim oraz modelowanie w glinie.
Wybrani uczniowie mają dodatkowe zajęcia indywidualne z psychologiem oraz pedagogiem szkolnym.
Wszyscy nauczyciele oraz pomoce nauczycieli przygotowani są do stosowania systemu komunikacji pozawerbalnej „MAKATON”.
Prowadzimy zajęcia w terenie, współpracując z wieloma instytucjami- uczniowie uczestniczą w lekcjach przyrodniczych, historycznych, bibliotecznych, muzealnych, warsztatach plastycznych, teatralnych, porankach muzycznych.
Wszystkim uczniom zapewniamy opiekę pozalekcyjną w ramach świetlicy szkolnej w godz. od 7.00 do 17.00, stołówka szkolna zapewnia możliwość skorzystania z obiadu w szkole.
Uczniowie uczestniczący w lekcjach religii poznają nowe piosenki i tańce, razem się modlą i przedstawiają sceny ewangeliczne za pomocą dramy. Kolejne klasy przeżywają wspólnie uroczystość Pierwszej Komunii Świętej w naszym kościele parafialnym przy ul. Czarnieckiego.
Uczniowie mają zapewnioną opiekę zdrowotną – w szkole zatrudniona jest pielęgniarka.
Aktywnie współpracujemy z rodzicami, w placówce bardzo aktywnie działa Rada Rodziców , włączając się do projektowania i realizowania nowych kierunków rozwoju szkoły.
Współpracujemy także ze Stowarzyszeniem Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa „Bardziej Kochani”, wspólnie realizując przedsięwzięcia na rzecz naszych uczniów.